Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 13505 komentarzy

lorenco

lorenco - Jak bieszczadzki kruk.

Zbrodnie UPA, wspomnienia Polaków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest strona w necie, na której można przeczytać wspomnienia Polaków, którzy byli naocznymi świadkami zbrodni UPA. Relacje szczególnie wartościowe teraz, kiedy kult Bandery kwitnie na Ukrainie a historia lubi kołem się toczyć.

dziennik.artystyczny-margines.pl/szczescie-ze-zboze-bylo-wysokie-relacja-stanislawa-maleckiego/ 

 

 Urywek ze relacji Stanisława Małeckiego: "Szczęście, że zboże było wysokie"  i także na tamtej stronie inne wspomnienia:

 

Według mojego rozeznania i wrażenia od najdawniejszych lat u nas na wsi, jak i w okolicznych wioskach, dużo lepsze warunki bytowe miała zasiedziała tu ludność ukraińska. Przystosowanym od pokoleń, od lat tu gospodarującym – powodziło im się lepiej. Natomiast osadnicza ludność polska, na ogół napływowa – przybywała tu przed pierwszą wojną światową i po niej – miała się gorzej i jej warunki bytowania były trudniejsze. Prawie do samej wojny stosunki pomiędzy ludnością polską i ukraińską były poprawne. Antagonizm, który się ujawniał, zaczął się nasilać tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, a swoją kulminację miał po wkroczeniu na Wołyń Armii Czerwonej. Ukraińcy witali ją z entuzjazmem, wystrojonymi bramami i różnymi powitalnymi hasłami na cześć zwycięskiego komunizmu sowieckiego. Ludność polska w tym nie uczestniczyła.

Na różnych mityngach i zebraniach pojawiły się pierwsze wzmianki o tym, co miało dziać się później – miejscowi pytali przedstawicieli i komisarzy Armii Czerwonej, co mają zrobić z Polakami, przecież ci ich nie witali i są oporni. Ruscy odpowiadali na to przyjaźnie i nawoływali do wspólnej ugody i współpracy. Byłem na jednym z zebrań zorganizowanych przez agitatorów Armii Czerwonej w sprawie organizacji kołchozów, ludność ukraińska nie była wówczas chętna przyjmować Polaków. Na to czerwonoarmista major Lipiński odpowiada pytaniem: „Nu, to co z nimi zrobić?”. Wtedy wstaje jeden z uczestników zebrania, Ukrainiec, i mówi: „Ich weryzaty”. Na te słowa komisarz Lipiński nerwowo zareagował, że tu właść sowiecka i na to nie zezwolą...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mój komentarz:

Polecam szczerze, poprzez te relacje, przenosimy się w tamte czasy; czas tym, którzy są Polakami a nadal nie wierzą w te okrucieństwa wyrządzane na Polakach przez Ukraińców, przeczytać wszystkie tam zamieszczone wspomnienia, wczuć się i przemyśleć.

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Zygmunt Rumel – poeta nieznany. Rozerwali go końmi ludobójcy z UPA
  http://dzienniknarodowy.pl/zygmunt-rumel-poeta-nieznany-rozerwali-go-konmi-ludobojcy-upa-wideo/
  https://youtu.be/2rcIK1vbvWo

  ygmunt Rumel, tragicznie zmarły w 1943 roku, artysta i żołnierz. Był spadkobiercą kresowej tradycji poetyckiej Malczewskiego i Goszczyńskiego, a przede wszystkim Słowackiego. Wyobraźnię poetycką Rumla ukształtowało Pogranicze z jego legendą, mitologią i głębokim patriotyzmem. Był cywilnym działaczem wołyńskiej delegatury rządu Polskiego Państwa Podziemnego. Związany z Krzemieńcem i ziemią wołyńską, walczący z nienawiścią i etnicznymi uprzedzeniami, stał się niestety ich ofiarą.
  .........

  Służbę wojskową odbył na dywizyjnym kursie podchorążych we Włodzimierzu Wołyńskim. W wojnie obronnej 1939 roku brał udział jako podporucznik artylerii. Później podjął działania konspiracyjne. Już na początku 1940 roku został kierownikiem punktu łączności i magazynu Batalionów Chłopskich przy ulicy Narutowicza w Warszawie. Prowadził tam sklep z naczyniami, który był jednocześnie pierwszym miejscem drukarni „Roch” – BCh.

  Praca ta stała się inspiracją do napisania wiersza „Drukarnia”. Po dekonspiracji punktu, jesienią 1941 roku, Rumel, na polecenie Komendy Głównej BCh udał się na Wołyń, by ocenić możliwości działań konspiracyjnych. Doprowadziło to do powołania VIII Okręgu Batalionów Chłopskich (Wołyń), którego komendantem został właśnie Rumel.

  Do jego zadań należała organizacja kolportażu, samoobrony, łączności, a przede wszystkim oddziałów partyzanckich. Grupa podejmowała także działania propagandowe wśród ludności ukraińskiej, co było reakcją na zbrodnie UPA.

  Rumel wraz z żoną mieszkał we wsi Wólka Sadowska w powiecie horochowskim. Stamtąd wyruszył latem 1943 roku z dwoma towarzyszami – Krzysztofem Markiewiczem i przewodnikiem Witoldem Dobrowolskim, jako emisariusz Batalionów Chłopskich by przeprowadzić rozmowy z dowództwem UPA celem powstrzymania masowych rzezi ludności polskiej.

  Wszyscy, 10 lipca zostali bestialsko zamordowani, do dziś w niewyjaśnionych okolicznościach (Według przekazów rodzinnych, rozpowszechnionych przez Annę Kamieńską, mord odbył się przez rozerwanie końmi – przyp. red). i pochowani we wspólnej mogile.

  za: rumel.bpprapagd.pl

  http://www.nawolyniu.pl/artykuly/rumel1.jpg
  zdjęcie z :nawołyniu.pl  Chwała Bohaterowi!!!

  https://www.facebook.com/groups/120434925260509/?ref=group_header

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/parlamentariusze-rozerwani-konmi/p5f2wd


  Po latach pisarz Jarosław Iwaszkiewicz, wspominając śmierć młodego poety, napisał: „Był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem”. Dziś na polskiej ziemi bezskutecznie szuka się pomnika Zygmunta Rumla. Brak jest też odpowiednich publikacji. Jednym z nielicznych, który przełamał zmowę milczenia jest reżyser Wincenty Ronisz, który parę lat temu o tym polskim oficerze zrealizował dokument filmowy pt. „Poeta nieznany”, zawierający m.in. relację Iwana Koptiucha z Kustycz, naocznego świadka męczeństwa. Zmowę milczenia próbują też przełamać potomkowie ofiar, w tym m.in. trzej bracia z wołyńskiej rodziny Mariańskich, którzy ufundowali pamiątkową tablicę.


  Tablica ta zostanie 3 maja o godz. 12.00 odsłonięta w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie k. Starachowic, w tamtejszej Kaplicy Wołyńskiej, będącej częścią Golgoty Narodu Polskiego. Trzy lata temu bracia Mariańscy w tej samej kaplicy ufundowali także tablicę poświęconą sprawiedliwym Ukraińcom, którzy w czasie banderowskiego ludobójstwa ratowali Polaków .

  Jeżeli natomiast chodzi o katów polskich parlamentarzystów, to Stepan Bandera, którego ideologia położyła fundament na Kresach Wschodnich II RP, posiada dziesiątki pomników ma Ukrainie zachodniej, w tym monumentalny pomnik we Lwowie, poświęcony, co trzeba ze smutkiem stwierdzić, przez biskupów ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej.

  Swoje upamiętnienia posiada też dowódca UPA Roman Szuchewycz ps. „Taras Czuprynka”, główny kat Polaków, Ormian i Żydów, którego w 2007 r. prezydent Wiktor Juszczenko pośmiertnie nagrodził tytułem Bohatera Ukrainy. Przeciwko temu nie zaprotestował ani rząd Polski, ani Izraela.

  Rządy te nie protestowały też, gdy 9 kwietnia br., w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w parlamencie ukraińskim w Kijowie, tenże parlament ogłosił wszystkich członków UPA, w tym też tych biorących czynny udział w ludobójstwie, bohaterami narodowymi Ukrainy. Jak widać, politycy mogą histerię i moralność dowolnie zrelatywizować.

  Źródło: Autorzy Onet
  KS. TADEUSZ ISAKOWICZ-ZALESKI
  duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, publicysta, opozycjonista
 • Zygmunt Jan Rummel "Pole"
  http://www.nawolyniu.pl/wiersze/index.htm

  Pole

  Nie będę dziś sobą,
  nie będę mądry i ludzki...
  Wpatrzę się w polne niebo,
  w płócienne, lniane obłoki.

  Wystarczy mi świerszcz w koniczynie,
  koncertujący pod liściem
  i te badyle niczyje
  w niebo sterczące kiścią.

  Nie będę o niczym myślał,
  ani niczego żałował...
  ...jarzębinowy wisior
  smutek rumieńcem zachowa.

  A potem - potem gdzieś w rowie
  wargi przytulę do ziemi...
  ...wszystkie swe bóle wypowiem
  ...wrosnę zielonym korzeniem.
 • We Lwowie obok Pomnika Orląt nastąpił wybuch, 15 m od pomieszczenia gospodarczego!
  https://fakty.ictv.ua/ru/proisshestvija/20180314-vo-lvove-vozle-polskogo-memoryala-proyzoshel-vzryv/

  https://fakty.ictv.ua/wp-content/uploads/2018/03/14/2893882118375278229841361651416508o-b3688f06472c635bc54e541d05f0116a-e1521010244832.jpg
 • @trojanka 09:59:51
  https://kresy.pl/wydarzenia/szeremeta-usunac-lwy-z-cmentarza-orlat-to-symbol-polskiej-okupacji-foto/

  SZEREMETA: USUNĄĆ LWY Z CMENTARZA ORLĄT, TO SYMBOL POLSKIEJ OKUPACJI [+FOTO]

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31